Bardzo ważnym elementem opieki nad zwierzętami domowymi jest zapewnienie im najlepszego możliwego pożywienia. Nawet najdroższe pokarmy jednak mogą zaszkodzić, jeżeli będziemy je nieprawidłowo przechowywane. W tym artykule przedstawimy Ci kilka porad jak powinieneś przechowywać suchą i mokrą karmę dla psów i kotów, aby zachować jej świeżość, najlepszy smak i zapach oraz nie doprowadzić do jej zepsucia.

 

Spis treści:

 1. Czym może skutkować niewłaściwe przechowywanie?
 2. Czy data przydatności jest ważna?
 3. Jak przechowywać zamkniętą mokrą karmę?
 4. Jak przechowywać otwartą mokrą karmę dla kota i psa?
 5. Jak przechowywać suchą karmę?
 6. Dobierz odpowiedni rozmiar worka z karmą
 7. Jak przewozić karmę w podróży?
 

Czym może skutkować niewłaściwe przechowywanie?

Pilnujesz, aby Twoje jedzenie było przechowywane w odpowiedni sposób i się nie psuło? Tak samo powinieneś dbać o posiłki dla swojego czworonoga. Co może się jednak stać z niewłaściwie przechowywaną karmą dla zwierząt? Zbyt wysoka temperatura sprawia, że dochodzi do destrukcji witamin, oksydacji tłuszczów oraz psucia się karmy. Zbyt wysoka wilgotność za to prowadzi do rozwoju bakterii oraz powstawania pleśni (pamiętaj, jeśli na karmie pojawi się chociaż trochę pleśni to całość nadaje się do wyrzucenia - pleśń jest wtedy na całości, nawet jeśli jej nie widzisz).

Należy również uważać na owady, które mogą złożyć jaja z których wyklują się larwy. Insekty mogą się z łatwością później przenieść na jedzenie ludzi.

 

Czy data ważności jest ważna?

Po zakupie sprawdź jak długo możesz przechowywać karmę. Na opakowaniach najczęściej zobaczysz datę "best before" lub "najlepiej spożyć przed". Data spożycia nie jest jednak nieomylna - dużo zależy od sposobu przechowywania. Może się wydłużyć jeśli trzymamy karmę w ciemnym i chłodnym miejscu oraz skrócić jeśli będzie stała przez całe lato na oknie.

 

Jak przechowywać zamkniętą mokrą karmę?

Jeśli mokra karma jest zamknięta i producent nie nakazał przechowywać jej w lodówce, nie masz się czym martwić. Wystarczy miejsce o temperaturze pokojowej. Dobrze sprawdzi się szafka lub spiżarnia, ponieważ nie docierają tam promienie słońca które mogą nagrzać puszkę. Warto również uważać, aby puszki nie stały zaraz obok źródła ciepła, jak np. piekarnik, kaloryfer czy pies. Uważaj również na szkodniki oraz uszkodzenia mechaniczne - kontakt zawartości z powietrzem może spowodować rozwój bakterii.

 

Jak przechowywać otwartą mokrą karmę dla kota i psa?

Karma mokra do idealne pożywienie dla kota i psa. Ma dużą wilgotność, dlatego dostarcza Twojemu zwierzakowi dużo wody oraz ma bardzo zachęcający dla niego smak. Jeśli puszka z mokrą karmą jest już otwarta, należy stosować się do kilku zasad z jej przechowywaniem:

 

 1. Jedzenie nałożone do miski nie powinno w niej być dłużej niż 4 godziny. Jeśli Twój pupil po tym czasie zostawił jedzenie w misce, wyrzuć wszystko, a potem umyj ją dokładnie ciepłą wodą z detergentem.
 2. Otwarte puszki karmy należy przechowywać w lodówce w hermetycznym pojemniku. W odpowiednich warunkach mogą wytrzymać nawet tydzień.
Jak przechowywać suchą karmę dla psa i kota?

Torbę z karmą powinno przechowywać się w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu, najlepiej z temperaturą poniżej 25 stopni Celcjusza. Dzięki takiemu przechowywaniu zapobiegniesz destrukcji witamin oraz oksydacji tłuszczów (co może doprowadzić do ich jełczenia, czyli krótko mówiąc psucia). Najlepiej także jest pozostawić karmę w oryginalnym opakowaniu, które pokryte jest materiałem chroniącym przed psuciem się tłuszczu. Podobnie jak w przypadku puszek, przechowywanie w wysokiej temperaturze (oraz bezpośrednio na słońcu) może spowodować szybszy rozkład związków organicznych i w konsekwencji szybszego psucia pokarmu.

 

Nie warto przesypywać karmy do zastępczych plastikowych pojemników lub torem. Według badań, w takich miejscach karma szybciej traci swój zapach i smak, bo wpływa na jakość karmy oraz zainteresowanie psa lub kota. Zastępcze plastikowe torebki czy pojemniki plastikowe nie zapobiegają jej wietrzeniu lub psuciu tłuszczu. Dlatego właśnie najlepiej przechowywać suchą karmę w oryginalnym worku karmy. Jeśli ze względów estetycznych chcesz karmę trzymać w pojemniki, najlepiej jest umieścić w nim oryginalne opakowanie.

 

Dlaczego jeszcze warto pozostawić oryginalne opakowanie?

 1. Z oryginalnym opakowaniem cały czas mamy etykietę, skład, numer lub kod partii oraz przede wszystkim datę przydatności - warto mieć je zachowane gdyby ze zdrowiem naszego pupila stało się coś niepokojącego.
 2. Numer lub kod partii pozwoli też zareagować jeśli dowiemy się, że producent wycofał konkretną partię z powodów np. jej zanieczyszczenia.

 

Na koniec pamiętaj - po każdym wyjęciu odmierzonej porcji karmy, usuń pozostałe powietrza z worka, zawiń jego górną część i przypnij klipsem lub użyj oryginalnego zapięcia strunowego (oczywiście, jeżeli torba jest w nią wyposażona).
Dobierz odpowiedni rozmiar worka z karmą

Zwykłe suche karmy przeważnie mają okres trwałości ok. 18 miesięcy, za to te zabezpieczone naturalnymi przeciwutleniaczami - 12 miesięcy. Przyjmuje się, że po otwarciu opakowania karmy powinno się ją zużyć w ciągu od 30 do maksymalnie 45 dni. Dlatego powinieneś odpowiednio wybrać rozmiar worka z karmą do tego ile je Twój czworonóg.

Przykładowo, jeżeli dzienna dawka karmy dla Twojego małego psa to 60 g, nie powinieneś sięgać po worek 17 kg, ponieważ Twojemu psu jego zjedzenie zajmie prawie rok. Może nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ większe worki przeważnie się bardziej opłacają - jednak zdrowie Twojego zwierzaka jest tego warte.

Zalecaną porcję karmy znajdziesz w większości opisów karm w naszym sklepie.

Jak przewozić karmę w podróży?

Wybierając się w podróż ze zwierzakiem warto przede wszystkim zadbać, aby jego pokarm był szczelnie zamknięty. Jeśli podróż będzie trwała więcej niż kilka dni, możesz zabrać jedzenie w oryginalnym opakowaniu - dostosuj rozmiar worka który kupujesz do długości podróży, aby niepotrzebnie nie wozić ogromnego worka. Mokrą karmę otwieraj dopiero przed jej podaniem - nie przewoź już otwartego opakowania. Na podróż kupuj takie rozmiary puszek lub saszetek, które Twój kot lub pies może zjeść na raz.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podróży ze zwierzakiem, przeczytaj nasz artykuł o tym jak przewozić psa w samochodzie.