Podróż samochodem z psem jest chyba najprostszym sposobem na zabranie go ze sobą. Jest to dużo wygodniejsze niż podróż pociągiem czy autokarem, jednak również wymaga trochę przygotowania do tego. Przyjrzyjmy się więc, jak najlepiej się do tego zabrać oraz co o tym mówi polskie prawo.

 

Spis treści:

 1. Jak przewozić psa w samochodzie - przepisy
 2. Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?
 3. Pies w bagażniku
 4. Maty samochodowe - sposób na czystą tapicerkę
 5. Jakie jeszcze akcesoria do samochodu dla psa mogą Ci się przydać?
 6. Co z wychylaniem się przez okno?
 7. Ważny jest styl jazdy
 8. Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?
 9. Czy pies może mieć chorobę lokomocyjną?
 10. Jak przygotować psa do podróży samochodem?
 11. Czy pies w samochodzie wlicza się do limitu pasażerów?

 

Jak przewozić psa w samochodzie – przepisy

Przede wszystkim, nie ma jasno określonego prawa dotyczącego przewożenia psów w samochodzie. Jak mówi Artykuł 1 ustęp 2 z ustawy o ochronie zwierząt, w kwestiach nieuregulowanych w ustawie, do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy, Tak samo mówią policjanci - w przypadku przewozu zwierząt obowiązują nas przepisy kodeksu drogowego dotyczące przewożenia ładunków. W tym wypadku w prawie o ruchu drogowym przepisy mówią, że:

*2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
a) nie utrudniał kierowania pojazdem;
b) nie ograniczał widoczności drogi […].
3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia […].*

 

Także pamiętajmy, że przepisy wymagają od nas odpowiedniego zabezpieczenia zwierząt w samochodzie.

 

 

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Najpierw należy wybrać sposób zabezpieczenia naszego psa. Pamiętajcie, że nawet jeśli Wasz pies jest grzeczny i cały czas leży spokojnie w jednym miejscu, to powinniśmy zawsze mieć z tyłu głowy “A co jeśli będzie wypadek?”. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie chwilowe ograniczenie wolności psa, od późniejszych problemów z jego zdrowiem lub nawet życiem w razie kolizji.

Jeśli mamy małego psa to możemy zdecydować się zarówno na transporter jak i na szelki. Na rynku jest sporo transporterów, więc możemy dostosować je rozmiarem do naszego pupila. Ten pierwszy możemy postawić na tylnych siedzeniach i zabezpieczyć, aby nie mógł się ruszyć. Nie powinniśmy go ustawiać pomiędzy siedzeniami ze względu na możliwe zgniecenie w razie wypadku.

Pies w bagażniku

W przypadku większych psów lepiej już postawić na przewożenie w bagażniku lub na tylnych siedzeniach, przypiętego szelkami. W bagażniku przewozimy psa jedynie, jeśli ma on połączenie z resztą kabiny, dlatego na pewno odpadają w tym wypadku sedany, gdzie pies miałby ograniczoną ilość powietrza, miejsca i właściwie… jakiegokolwiek komfortu. Istnieją również klatki do bagażnika, które dodatkowo chronią psa w razie uderzenia w tył pojazdu.

Ja osobiście dla naszego psa Yogiego wybieram zawsze szelki samochodowe oraz przypięcie ich do złącza na pasy na tylnym siedzeniu. Pies jest blisko nas oraz jest chroniony przed wypadnięciem z samochodu.

Maty samochodowe - sposób na czystą tapicerkę

Na to na szczęście również istnieją rozwiązania. Wiele producentów oferuje maty samochodowe, które zakładamy na siedzenia lub wyściełamy nimi bagażnik. Opcji jest wiele, niektóre chronią tylko siedzenia, inne również boczki samochodu, a jeszcze inne dają psu tylko połowę tylnej kanapy.

Maty są zaczepiane o zagłówki, dzięki czemu nawet najbardziej wiercący się pies ich nie zdejmie. Jednak wersje z dodatkowymi boczkami są o tyle lepsze, że pies nie odsunie łapami materiału z siedzenia.

 

Jakie jeszcze akcesoria do samochodu dla psa mogą Ci się przydać?

Oprócz kilku akcesoriów, które zapewnią Twojemu pupilowi bezpieczeństwo, w swoim psim przyborniku wartu również mieć te, które poprawią jego komfort podróży:

 • Mata chłodząca – przyda się w gorące dni, szczególnie jeśli pojazd, którym podróżujecie nie posiada klimatyzacji lub kiedy Twój pies źle reaguje na włączoną klimatyzację. Większość mat działa od razu po położeniu się na niej psa i chłodzi go przez kilka najbliższe godzin zapewniając mu komfort i możliwość schłodzenia się. Wystarczy położyć matę na ziemi lub innej powierzchni i przekonać psa do położenia się na niej. Nie wymaga żadnego podłączenia do prądu ani użycia lodówki, kostek lodu czy innych dodatków. Dzięki swojej budowie można ją stosować w domu, samochodzie, ogrodzie, a także podczas spacerów i wycieczek
 • Miski turystyczne lub butelka z wodą - pamiętaj, aby zawsze mieć ze sobą coś co pozwoli Ci nawodnić Twojego psa. W podróż możesz zabrać ze sobą wygodną składaną miskę lub butelkę z wbudowaną miską. Pozwoli Ci to bez problemu dostarczyć wodę podczas postoju.
 • Legowisko lub ulubiony kocyk - dla większości psów podróż samochodem to nie jest typowa sytuacja, jeśli Twój pies ma legowisko lub swój ulubiony kocyk zabierz go ze sobą i połóż na macie lub w transporterze. Znajomy obiekt i samach pomogą się uspokoić Twojemu psu.
 • Osłonki na szyby - jeśli Twój pupil podróżuje z tyłu i nie masz przyciemnionych szyb, warto sięgnąć po osłonki przeciwsłoneczne na szyby. Dzięki nim słońce będzie dużo mniej raziło Twojego czworonożnego pasażera.


Co z wychylaniem się przez okno?

Tutaj niestety zasmucę pewnie zarówno Was jak i Wasze psiaki. Psi pysk, ani żadna inna część psa nie powinna wystawać poza samochód. Nawet mały element jak kamyczek albo coś wyrzucone z okna przez innego uczestnika ruchu, przy dużej prędkości może zranić naszego włochatego pasażera.

Nie zapominajmy przy tym jednak o dostępie do świeżego powietrza. Pies w samochodzie powinien mieć możliwość komfortowego oddychania chłodnym powietrzem, dlatego jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, powinniśmy uchylić okna przez które pies nie da rady się wychylić.


Ważny jest styl jazdy

Jeśli nasz pies siedzi na tylnej kanapie oraz jest przypięty szelkami to nadal ma dosyć duże pole do ruchu. Trzeba o tym pamiętać prowadząc samochód. Wraz z psem na pokładzie, nasz styl jazdy powinien się dopasować do niego. Koniec z gwałtownym hamowaniem czy ostrymi zakrętami. Powinniśmy jechać spokojnie oraz cały czas przewidując co się dookoła nas dzieje, tak aby nie być zmuszonym do wykonania gwałtownych manewrów.

Jazda z psem jest dzięki temu świetnym ćwiczeniem, poprawiającym bezpieczeństwo naszej jazdy. Jako bonus można przyjąć, że spokojniejsza jazda to mniejsze spalanie paliwa 


Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?

Zacznijmy od tego, żeby nie rzucać zwierzaka na głęboką wodę. Jeśli wiemy, że będziemy jechać na wakacje to zacznijmy przystosowywać go do jazdy samochodem już parę miesięcy wcześniej. Możemy zacząć po prostu od wsiadania razem do samochodu na parkingu, dawania smaczków, aby przebywanie w aucie miło mu się kojarzyło. Następnie zacznijmy od krótkich przejażdżek. Może do ulubionego parku? Do ukochanego członka rodziny? Niech podróż miło mu się kojarzy, dlatego lepiej niech każda wyprawa nie będzie cię kończyć u weterynarza. Możliwe, że niektóre psy będą bardziej przestraszone tą sytuacją, dlatego obserwujcie je i dostosowujcie indywidualnie czas na przyzwyczajenie.


Czy pies może mieć chorobę lokomocyjną?

Niestety tak, zdarza się to zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Objawy choroby lokomocyjnej u psów są bardzo podobne jak u ludzi. Mogą się pojawić nudności, trudności z oddychaniem oraz niepokój. Zwierzak może się zacząć nadmiernie ślinić, ziewać, jak i mieć odruch wymiotny. Ważne jest, aby na wszelki wypadek nie podawać naszemu czworonogowi jedzenia przed samym przewozem psa.

Chorobę lokomocyjną może wywołać ruch samochodu jak i strach przed bodźcami i dźwiękami, które w trakcie jady są intensywniejsze niż zwykle. Tak jak wcześniej pisałem o stylu jazdy - ostra jazda, gwałtowne hamowanie oraz wyboista droga również mogą powodować nasilanie się choroby.

Przyzwyczajenie swojego psa należy zacząć od najmłodszych lat, co pomoże zniwelować chorobę w późniejszych latach, jednak czasami stres może być tak silny, że objawy nie będą ustępowały. Warto wtedy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii, który może przepisać odpowiednie leki, które poprawią Twojemu psu podróż autem.


Jak przygotować psa do podróży samochodem?

Przed samą podróżą lepiej nie podawać dużych ilości jedzenia i wody, nie chcemy przecież, aby przez stres czy pobudzenie znalazły się one poza psem w naszym samochodzie. Na spokojnie również wysikajmy psa i wybierzmy się na krótki spacer zanim wsiądziemy do samochodu. Niech pierwsza fala ekscytacji spowodowanej wyjściem z domu zostanie wyładowana właśnie na spacerze.

 

Czy pies w samochodzie wlicza się do limitu pasażerów?

Tak jak pisałem we wcześniejszym akapicie, pies przewożony w samochodzie jest w świetle prawa uznawany jako rzecz. Dzięki temu nie wlicza się do limitu pasażerów, który masz w swoim dowodzie rejestracyjnym

Nie oznacza to jednak, że do małego miejskiego auta przewożącego pięć osób możesz wsadzić dodatkowo nowofundlanda – przepisy art. 6. ustawy o ochronie zwierząt zabraniają znęcania się nad zwierzętami, a za właśnie takie sąd może uznać transport powodujący zbędne cierpienie i stres lub długie przebywanie w nienaturalnej pozycji.

 

Podsumowując, najważniejsza w przewożeniu psa jest świadomość, że podczas podróży odpowiadamy za jego bezpieczeństwo. Potrzebujemy również wyobraźni, aby przygotować odpowiednie zabezpieczenia. Na koniec pamiętajmy o tym, żeby zadbać o komfort psychiczny i fizjologiczny pieska. Miłych podróży!