Psy to najlepsi przyjaciele człowieka, a przyjaźń to nie tylko chwile beztroski, ale również wielka odpowiedzialność po stronie opiekuna. Od tego, czy pies będzie karmiony odpowiednio, zależy jego zdrowie i samopoczucie na co dzień. Co należy wiedzieć na ten temat?

 


Spis treści:

  1. Ile razy dziennie powinien jeść pies?
  2. Karmienie szczeniaka, małego psa i dorosłego - czym to się różni?
  3. Ile razy dziennie karmić szczeniaka?
  4. Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?
  5. O jakiej porze karmić psa?
  6. Czego nie robić karmiąc psa?
  7. Jak dopasować dawkę karmy?
  8. A co z psami, które niespecjalnie lubią jeść?

Ile razy dziennie powinien jeść pies?

Decyzja o tym, jak często i ile powinien jeść pies, jest uwarunkowana paroma istotnymi czynnikami. Najważniejsze z nich to wiek i preferowany styl życia pupila, jego wielkość i masa, a także tak zwany stan fizjologiczny. Zupełnie inaczej kwestia ta przedstawia się bowiem w przypadku suk, które aktualnie są w ciąży albo karmią młode mlekiem. Każdy z tych czynników ma całkiem logiczne wytłumaczenie. Dog niemiecki, jako wyjątkowo duży pies, wymaga o wiele więcej kalorii aniżeli jamnik czy shih tzu. Z kolei im starszy pies, tym wolniejszy jest jego naturalny metabolizm. Dlatego też wiekowe psy, których przemiana materii nie jest zbyt szybka i które mniej się ruszają, nie powinny być karmione tak samo, jak energiczne młode.

Karmienie szczeniaka, małego psa i dorosłego - czym to się różni?

Stosunkowo niedługo trwają wnikliwe badania nad wymaganiami żywieniowymi psów, ale już dziś wiadomo, że szeroki wybór pokarmu to nie tylko kwestia marketingowa, ale przede wszystkim możliwość wyboru optymalnej karmy dla czworonoga. Ze względu na gabaryty oraz różnice w indywidualnym tempie przemiany materii, małe i duże psy powinny być karmione inaczej. Wartość energetyczna jedzenia psów dużych, takich jak owczarki niemieckie czy mastiffy, powinna być mniejsza niż w przypadku psów o małych gabarytach, takich jak chihuahua. Jednocześnie małe psy, co wydaje się logiczne, powinny otrzymywać znacznie mniejsze porcje jedzenia. Wiele wytycznych dotyczących tego, ile powinien jeść pies, ma związek z potwierdzonymi już naukowo predyspozycjami rasowymi, które właściciel powinien poznać decydując się na opiekę nad psem konkretnej rasy.

Szczeniak stojący przy misce

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Najogólniejszą zasadą dotyczącą karmienia szczeniaków jest zasada mówiąca, że młode pieski powinny jeść często, ale w niewielkich porcjach. Z czasem proporcje te ulegają zmianie, a więc im starszy będzie pies, tym rzadziej i więcej powinien jeść. Na przykład karmiąc szczeniaka w wieku kilku tygodni, można podawać mu niewielkie porcja nawet pięć razy dziennie. Półroczny pies może już jadać trzy posiłki dziennie, ale odpowiednio większe. Warto również pamiętać o tym, że organizm szczeniaka potrzebuje znacznie więcej minerałów, białka i tłuszczu. Wapń i fosfor sprawiają, że układ kostny szczeniaka prawidłowo się rozwija, białko stanowi najważniejszy element tkanek, a z kolei tłuszcz generuje energię. Zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego rozwoju, dlatego należy zadbać o to, aby pies otrzymywał jedzenie, które mu smakuje. Przede wszystkim już na początku warto wybrać taką, która jest łatwo dostępna, ponieważ zwierzęta nie lubią zmian w jadłospisie. Szczeniaczek może z powodzeniem zajadać się stałymi pokarmami już w czwartym tygodniu życia. Powinien wówczas otrzymywać karmę mokrą albo suchą namoczoną w wodzie. Do ósmego tygodnia piesek powinien jeść pięć małych posiłków dziennie, a kilkumiesięczne psy mogą jadać trzy średnie posiłki w ciągu dnia.

Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?

I w tym wypadku istnieje pewna uniwersalna zasada, która sprawdza się w większości przypadków. Dorosły pies powinien jeść dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Odstępstwem od tej zasady są jednak małe rasy, takie jak jamnik czy Yorkshire terrier, które cechują się błyskawicznym metabolizmem i w związku z tym mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne. Małe, energiczne pieski w wieku dorosłym powinny otrzymywać trzy posiłki dziennie, które będą sycące, ale nie zbyt ciężkostrawne. W ich przypadku warto wybierać karmę zawierającą błonnik oraz składniki redukujące kamień nazębny, ponieważ schorzenia natury żołądkowej i stomatologicznej są wśród nich bardzo powszechne. Ciekawostką jest, że zarówno psy sportowe, jak i starsze psy pozbawione ruchu, również powinny jadać trzy posiłki dziennie. Dzięki temu ich układ pokarmowy będzie pracował regularnie, a równowaga kaloryczna zostanie utrzymana.

Dorosły pies leżący przed miską

O jakiej porze karmić psa?

Większość dorosłych psów powinno jeść dwa posiłki dziennie: pierwszy rano, a drugi wieczorem. Dokładne godziny nie mają aż takiego znaczenia, jeśli zwierzę przyzwyczai się na przykład do rytuału, zgodnie z którym pierwszy posiłek otrzyma przed wyjściem opiekuna do pracy, a drugi jakiś czas po jego powrocie. Najtrudniej opracować logistykę w przypadku szczeniąt, zwłaszcza jeśli opiekun pracuje w ciągu dnia. Kilkumiesięczne pieski powinny jeść aż pięć razy dziennie, zaczynając od rana, a kończąc na wieczorze. Przerwy między posiłkami powinny być mniej więcej takie same. Z kolei dorosłe psy reprezentujące niewielkie rasy, a także psy sportowe i wiekowe, powinny jadać trzy razy dziennie. Można więc podawać psu pierwszy posiłek rano, drugi po południu, a trzeci wieczorem. Najważniejszą kwestią we wszystkich tych przypadkach jest fakt, że psy szybko się przyzwyczajają, a wszelkie zmiany są dla nich stresujące.


Czego nie robić karmiąc psa?

Czasami właściciele psów, mimo jak najlepszych intencji, mogą im zaszkodzić. Mowa na przykład o sytuacjach, w których czworonogi domagają się resztek ze stołu czy też tych powstających podczas szykowania obiadu, warując tuż obok z prośbą w oczach. Należy jednak wiedzieć, że surowe mięso może być szkodliwe dla układu pokarmowego tych zwierząt. Podobnie jak kości, które pogryzione na drzazgi, mogą uszkodzić mechanicznie przełyk czy jelita. Niektóre produkty, choć zupełnie neutralne dla człowieka, mogą doprowadzić do skrętu żołądka u psa, a nawet go zabić. Najważniejsze zasady mówią o nie podawaniu psu czekolady i kości. Psy powinny być karmione odpowiednio dobraną karmą i zawsze po spacerze, ponieważ bezpośrednio po posiłku powinny odpocząć. Jeśli opiekun zdecyduje się na zmiany żywieniowe w jadłospisie psa, nie powinny być one zbyt gwałtowne. Należy wprowadzać je stopniowo i jednocześnie pilniej niż zwykle obserwować pupila, aby jak najszybciej zauważyć niepożądane efekty czy brak apetytu świadczący o tym, że wybór nie był dobry.

Jak dopasować dawkę karmy?

Dawkowanie pokarmu jest zależne od wieku psa, masy jego ciała, aktywności fizycznej, a często nawet rasy. Jeśli pies karmiony jest gotową karmą, informacje na temat dawkowania właściciel z łatwością znajdzie na opakowaniu. Znajduje się tam tabela, na której widnieją dane, takie jak waga pupila i jego wiek, a także przewidywana dzienna dawka karmy na dzień. W przypadku psów rasowych, warto zasięgnąć języka u weterynarza, który dysponuje największą wiedzą na ten temat i udzieli wyczerpujących informacji. Osobną kwestią jest dokarmianie różnymi przysmakami dla psów, które często przyjmują formę nagrody za wykonanie polecenia czy dobre zachowanie. Smakołyki tego typu nigdy nie powinny przekraczać około dziesięciu procent jedzenia spożywanego przez psa w ciągu dnia.


A co z psami, które niespecjalnie lubią jeść?

Jeśli pies do tej pory cieszył się prawidłowym apetytem i nagle się to zmieniło, należy jak najszybciej znaleźć przyczynę i ją wyeliminować. Powodów może być wiele, a niektóre z nich są na tyle poważne, że mogą zagrażać zdrowiu pupila. Czasami psy omijają miskę z karmą, ponieważ jest ona brudna. Prawidłowa higiena i mycie miseczek to podstawa. Kiedy podawana jest nowa porcja mokrej karmy, resztki poprzedniej muszą być usunięte, a w przypadku suchej karmy, warto codziennie obmywać miseczkę z pyłu i okruchów, które w niej się zbierają. Zdarzają się również psy wybredne, które najzwyczajniej w świecie nie przepadają za wieloma składnikami, jakie znajdują się w dobrych i popularnych karmach, za to wolą mięso i wędliny. Psy przyzwyczajone do tego, że jeśli nie zjedzą swojej karmy, to z pewnością dostaną coś lepszego, trudno będzie przyzwyczaić do nowych zasad. Warto na początku układać niewielkie kąski rarytasów w ich miseczkach, gdzie znajdzie się również prawidłowa karma, którą zaczną jeść, jak tylko zostanie zredukowana ilość smacznych przekąsek.