Jak oduczyć kota drapania mebli?

Pewnie pamiętasz niejedną sytuację, gdy Twój kot podrapał skórzaną sofę lub inny przedmiot. Zazwyczaj złościsz się wtedy, zastanawiając, dlaczego pupil niszczy wyposażenie mieszkania? Warto zatrzymać się na chwilę i skupić na samej czynności drapania. Jaką funkcję pełni drapanie? Nie jest ono złośliwością, a koniecznością. Drapanie pomaga kotu rozładować stres oraz rozciągnąć mięśnie. Daje poczucie bezpieczeństwa i stwarza prawo własności. Kot to zwierzę terytorialne. Tak jak my lubimy kolekcjonować swoje pamiątki przywiezione z wakacji, tak kot lubi pozostawiać swój zapach i wizualne znaki. Oznajmia tym samym, że teren przynależy także do niego. By kot zachował instynktowną pewność siebie i nie niszczył przedmiotów, należy zadbać o odpowiednią infrastrukturę w domu.


Jaki drapak dla kota wybrać?

Właściwy drapak dla kota powinien rozwiązać problem zadrapań na sofie czy fotelu. Co to znaczy właściwy? Przede wszystkim drapak dla kota powinien umożliwiać mu drapanie w pozycji pionowej. Pozwala ona na wspomniane rozciąganie mięśni grzbietu. Możemy także przyjrzeć się naszemu kotu, w jakiej pozycji najczęściej drapie. Czy woli drapać brzeg mebla, czy może dywan? Wtedy dobieramy drapak poziomy lub pionowy. Konstrukcja pionowego powinna być stabilna, co oznacza, że podstawa nie może się chwiać. Dobrze, gdy drapak swoją wysokością przewyższa kota. Może być dowolnie rozbudowany, ale koniecznie stabilny. Inaczej kot nie będzie go używał. Jaki materiał preferują koty? Taki, w który z łatwością wbiją pazury. Zatem może być to sznurek, drewno, karton, wykładzina lub korek.


Gdzie postawić drapak dla kota?

Jeśli Twój kot nie chce korzystać z drapaka, oznaczać to może, że jest za mały lub materiał na nim mu nie odpowiada. Inną przyczynę stanowi nieodpowiednia lokalizacja. Dobrze, gdy drapak dla kota stoi w miejscu, w którym najczęściej przebywamy. Kot wyczuwa nasz zapach i szuka miejsc, gdzie może dokonać wymiany zapachów. Kot nie będzie drapał w garażu lub przedpokoju, miejscach, w których przebywamy rzadziej. Można go spryskać kocimiętką lub potrzeć np. swoją koszulą. Jeśli obawiasz się, że drapak dla Twojego kota, nie będzie pasował do stylistyki wyposażenia, wybierz najodpowiedniejszy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli z domkiem lub legowiskiem. Poziomy drapak kartonowy będzie dobrym wyborem, gdy mamy kota lubującego się w wykładzinach.

 

Ile kosztuje drapak dla kota?

Przedział cen drapaków dla kotów jest bardzo duży, dzięki czemu można wybrać model odpowiedni na każdą kieszeń. Ceny najtańszych drapaków zaczynają się już od 36 zł, natomiast górnej granicy właściwie nie ma. Średnio jednak na drapak dla kota musimy wydać ok. 100 zł.

Kot drapie, realizując swój instynkt drapieżcy, chcąc dzielić terytorium z Tobą. Pokaż mu, że może to robić, nie niszcząc mebli. Wszystkie potrzeby kota sprowadzające się do drapania, możesz zapewnić mu, kupując dobrze dobrany i ustawiony drapak.