Sezon lęgowy ptaków jest już w pełni. Jest to również moment gdy do ośrodków rehabilitacji trafia wiele ptaków, które pomocy wcale nie potrzebują. Niesienie pomocy zwierzętom oczywiście jest dobrą cechą, jednak w przypadku małych ptaków samymi chęciami możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Wystarczy jednak opanować proste zasady, aby wiedzieć co robić w sytuacji gdy na spacerze napotkamy się na małego ptaka.

Podlot?

Małe ptaki, które już zaczęły opuszczać swoje gniazda, lecz jeszcze nie usamodzielniły się całkowicie nazywamy podlotami. Przeważnie nie wyglądają jeszcze jak dorosłe osobniki, mają sporo puchu.

Często lądują pod gniazdem i zachowują się dosyć nieporadnie, co może zwrócić na siebie uwagę ludzi. Przeważnie jednak są cały czas pod opieką swoich rodziców, nawet jeśli nie są oni w pierwszej chwili widoczni. Ukrywają się, aby uniknąć drapieżników.

Jeśli w takiej sytuacji zabierzemy małego podlota, będzie mu bardzo ciężko powrócić do naturalnego środowiska. Ptasi rodzice uczą wszystkiego swoje młode, jak również niektóre gatunki już od młodości ustalają pewną hierarchię w stadzie.\

Skąd mam wiedzieć kiedy pomóc?

Przede wszystkim zależy to od miejsca gdzie podlot się znajduje. Jeśli jest to miejsce niebezpieczne jak np. ulica, chodnik czy ścieżka rowerowa to warto przełożyć go do bezpiecznego miejsca. Będzie nim na przykład najbliższe drzewo lub krzak. Nie martwcie się również, że przez dotknięcie młodego, rodzice go odrzucą wyczuwając Wasz zapach – ptaki nie mają aż tak dobrego węchu.

Rodzice również na pewno znajdą swojego młodego, prawdopodobnie albo obserwują sytuację z bezpiecznej odległości, albo przeniesiony podlot zacznie wydawać dźwięki mające przywołać swoich rodziców.

Sytuacja ma się zupełnie inaczej gdy odkryjemy, że małemu coś dolega. Szczególnie dotyczy to krwawiących ran czy uszkodzonych kończyn. Jeśli ptak wyraźnie jest ranny skontaktujcie się najpierw z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji ptaków – ich wykaz jest dostępny na stronie przygotowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – https://otop.org.pl/ptasie-porady/szukasz-pomocy/ranne-ptaki/

Jak pisze sam Ptasi Azyl na swojej stronie, jeśli po podstawowej ocenie sytuacji nadal mamy wątpliwości co do konieczności pomocy to warto skontaktować się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji, na pewno to nie zaszkodzi, a specjaliści będą wiedzieli dużo lepiej co zrobić.

Źródła:

http://ptasiazyl.zoo.waw.pl
https://otop.org.pl/
Zdjęcie w nagłówku: CJ Isherwood / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)