Chomiki to jedne z popularniejszych zwierząt domowych. Są często pierwszym zwierzątkiem jakie posiadamy. Zdarza się również tak, że kupujemy chomika dla dziecka, żeby nauczyło się odpowiedzialności. Musimy pamiętać, że jest to delikatne i małe zwierze, dlatego nie jest to odpowiedni wybór dla dzieci poniżej 9 roku życia. Dodatkowo na początku musimy nauczyć dziecko delikatnego obchodzenia się z tym małym pupilem. Również później powinniśmy pilnować, czy chomik ma zawsze świeżą wodę i pokarm, oraz czy podłoże w klatce jest regularnie wymieniane. Chomiki to zwierzęta terytorialne, dlatego też lepiej im się żyje w samotności. Dodatkowo chomik jest dość tani w utrzymaniu. Miesięcznie nie wydamy więcej niż 50 złotych.

Na początku powinniśmy zastanowić się nad rasą chomika, którego chcemy mieć. Od tego będzie zależeć wielkość klatki. Dla małych chomików wymiary to 50x40x50 centymetrów. Ten ostatni wymiar jest szczególnie ważny, gdyż taka wysokość jest wystarczająca na zamontowanie pięterek lub półek. Dzięki temu zaspokoimy potrzebę ruchu naszego pupila. Chomiki pomimo swoich rozmiarów potrzebują sporo ruchu, dlatego też nie powinniśmy kupować małej klatki. Dla chomika syryjskiego minimalne wymiary klatki to 60x40x50 centymetrów. Jednak im większa tym lepsza. Koszt takiej klatki to około 150-200 złotych z wyposażeniem. W klatce muszą się znaleźć takie rzeczy jak miska na pokarm, poidełko na wodę i domek. Do zabawy posłużą tunele, kołowrotek i różnego rodzaju hamaki, oraz półki. Na podłoże najlepiej wybrać trociny, w których nasz chomik będzie mógł się zakopywać. Niektóre gryzonie mogą być uczulone na trociny i wtedy będziemy musieli kupić żwirek.

Zanim chomik pojawi się w domu musimy zakupić odpowiednie jedzenie. Gryzonie te, jako jedne z niewielu nie jedzą siana. Jednak jeśli damy je do klatki, to chomik prawdopodobnie zbuduje z niego gniazdo. Chomiki to zwierzęta wszystkożerne, jednak podstawą ich diety są rośliny, w tym również zboża. Najlepiej wybrać karmę w postaci granulatu. Wtedy będziemy mieli pewność, że zwierzak nie wybiera tylko niektórych składników. Możemy także podawać różnego rodzaju zioła i kwiaty. Do diety warto dołączyć świeże warzywa i owoce, które będą świetnym urozmaiceniem. W diecie naszego małego pupila nie może zabraknąć białka zwierzęcego. Najlepiej podawać żywe larwy mącznika 3 razy w tygodniu. Za każdym razem możemy dać 2-4 larwy w zależności od wielkości chomika.