Risotto z zielonymi szparagami

Czas: 40 min
Dla ilu osób: 2
Trudność: łatwe

POTRZEBUJESZ:

Risotto:

- 150 g ryżu do risotto (Arborio)
- 100 ml białego wytrawnego wina
- 500 ml wywaru warzywnego
- 40 g masła + 10 g (do smażenia warzyw)
- 50 g startego parmezanu
- ok. 250 g zielonych szparagów
- 1 łodyga selera naciowego
- 1 średni por
- sól, świeżo mielony pieprz


PRZYGOTOWANIE:

Krok 1.
Przygotuj warzywa: umyj a następnie pokój selera naciowego i białą część pora, odłam zdrewniałe końcówki szparagów a resztę pokrój na ok. 3 cm kawałki. Parmezan zetrzyj na drobnych oczkach, bulion podgrzej w rondelku.


Krok 2.
Pora i selera naciowego podsmaż na łyżce masła (uważaj by ich nie przypalić). Dodaj szparagi i podsmażaj jeszcze kilka minut, aż trochę zmiękną (warzywa powinny pozostać chrupkie). Zdejmij naczynie z palnika i odstaw na bok.


Krok 3.
Na głębokiej patelni lub w garnku roztop łyżkę masła. Wsyp ryż i smaż przez 2-3 minuty. Dolej białe wino i poczekaj aż alkohol odparuje. Dolej porcję (ok. 100 ml) gorącego bulionu, dopraw solą i pieprzem. Cały czas mieszaj ryż (nie może się przypalić!). Gdy płyn zostanie wchłonięty, dodaj następną porcję bulionu. Ponownie odczekaj aż ryż wchłonie płyn. Stopniowo dodawaj kolejne porcje bulionu do czasu aż ryż będzie prawie miękki. W międzyczasie dodaj do ryżu usmażone wcześniej warzywa. Moment w którym to zrobisz zależy od stopnia ich przygotowania. Jeśli są wystarczająco miękkie wymieszaj je z ryżem pod koniec przygotowywania risotto.


Krok 4.
Wyłącz palnik pod risotto. Dodaj resztę masła i wymieszaj. Posyp połową przygotowanego tartego parmezanu, przykryj pokrywką i odstaw na kilka minut.


Krok 5.
Zdejmij pokrywkę i jeszcze raz wymieszaj risotto. Przełóż na talerze, posyp resztą parmezanu.

ŻYCZYMY SMACZNEGO!